Elektriprojekti projekteerimisest

elektriprojektElektriprojekti projekteerimisel on vaja eristada erinevaid projekteerimise staadiume. Neid on kokku neli. Algusest lõpuni minnes on meil olemas eelprojekt (EP), põhiprojekt (PP), tööprojekt (TP) ja teostusprojekt ehk teostusjoonised (TJ).

Elektriprojekti tellides või selle tellimise käigus on vaja hakata leidma vastuseid järgnevatele küsimustele.

Kindlasti küsib projekteerija alusjooniseid dwg faili kujul. Tegemist on failiga, mida projekteerimiseks ette nähtud programmiga töödelda saab. Kui dwg fail puudub siis saab lasta olemasoleva pdf faili või paberjoonised ära digitaliseerida dwg kujule.

Seejärel on vaja teada, kas eelprojekti (EP) koostamine on vajalik ? Eelprojekt on vajalik ehitusloa saamiseks. Kui ehitusluba aga juba olemas siis liigume edasi järgmise projekteerimise etapi suunas.

Järgmisena on vaja teada, kas teha põhiprojekt (PP) või minna otse tööprojekti (TP) koostamisega edasi. Suure objekti puhul peab kindlasti põhiprojekti esialgu koostama. Väikse objekti, näiteks eramaja puhul pole see ilmtingimatta vajalik.

Põhiprojektis kantakse plaanijoonistele tüüpilised elektriseadmed, nende kogused ja asukohad. Kilbiseadmed valitakse tüüpiliselt grupeerituna.

Tööprojekti koostamise ajaks on vajalik saada kõik eritööde projektid ja/või lahendused. Teised eritööde projektid on küte, ventilatsioon ja jahutus (KVJ) ning vesi ja kanalisatsioon (VK). Tööprojekti plaanijoonistel täpsustatakse ja seotakse kõik elektriseadmed, nende kogused ja asukohad. Väljavalitud elektriseadmete parameetrite alusel määratakse kõik lõpuni paika. Kilbiseadmed saavad täpselt grupeeritud ja välja valitud.

Valminud tööprojektiga saame nüüd ehitusprotsessiga elektritööde osas algust teha. Saadame hinnapäringud elektritöötegijatele välja ja hakkame saabunud pakkumiste abil elektrikke valima. Kui elektrikud välja valitud, töölepingud sõlmitud, hakkame elektritööga pihta. Kindlasti sõlmige töövõtuleping. Ilma igasuguse lepinguta ehitades võime musta stsenaariumi korral endale korraliku jama kaela tuua.

Kui elektritöödega ühelpool, koostab töötegija teostusjoonised (TJ) tehtud tööle. Teostusjooniste põhjal kontrollitakse ja mõõdistatakse seejärel valminud elektripaigaldist hoones. Kui tulemused on korras siis vormistatakse audit ja antakse kliendile kogu olemasolev ehitusdokumentatsioon üle ja allkirjastatakse teostatud tööde lõppakt (TTA). Ja nii ongi kõik lühidalt lahti seletatud.